logo

•• Aj príliš veľa vody škodí ••
 

Stará známa veta: „Všetko, ale s mierou!“ môže na niektorých čitateľov spôsobiť ako obyčajné klišé. Skrýva sa v nej však veľký kus pravdy, a to aj keď hovoríme o téme vody a správneho pitného režimu.

Hoci odborníci radia pitný režim nezanedbávať, piť v správnom čase dostatočné množstvo tekutín, ani s pitným režimom a konzumáciou vody - aj tej najobyčajnejšej z vodovodu – to zase nesmieme až príliš preháňať. Nadmerné pitie vody nám totiž môže spôsobiť viac zdravotných problémov, než osohu.

Správny pitný režim, konzumácia zdravých potravín, aktívnych život, pravidelný pohyb a duševná rovnováha sú základom zdravého životného štýlu.

Odborníci hovoria, že dospelý človek by mal vypiť denne 2 až 2,5 litra tekutín. Vedci zistili, že presné množstvo vody počas dňa závisí od váhy človeka, jeho zdravotného stavu, od prostredia, v akom sa nachádza, od športovej aktivity, od veku, ale aj od počasia. Základom pitného režimu by mala byť kvalitná minerálna alebo pramenitá voda, z podzemného zdroja, ktorá ma vyvážené zloženie minerálnych látok a nie je chemicky upravená.

Sú však aj ľudia, ktorí tieto odborné rady lekárov nevnímajú. Podľahli tlaku akejsi módy, ktorá doslova prikazuje chodiť všade s fľašou vody a neustále popíjať – napríklad na prednáške, v autobuse, ale aj priamo v obchode. Konzumovať vodu tak, že ju po čas dňa vypijú ďaleko nad 2,5 litra.

Na internete si poľahky viete prečítať správy zhrozených lekárov, ako museli liečiť pacientov, ktorí vedeli denne naliať do seba aj 5-6 litrov vody. A to je už naozaj nesprávne a nezdravé!

Ako reaguje ľudský organizmus na minimálny prísun tekutín, tak reaguje aj na extrémne objemy v rámci denného pitného režimu. Hovoríme o tzv. intoxikácii, ktorá ľudskému telu výrazne škodí. Trpia obličky, ktoré nestíhajú litre pritekajúcich tekutín filtrovať. Trpia aj bunky, ktoré veľké množstvo vody môže ohroziť. Hovoríme najmä o možných poškodeniach mozgových buniek, o opuchu mozgu a s ním spojených stavoch bezvedomia. Takéto prípady následne končia v nemocnici.

Tu však musíme upozorniť, že ľudí musíme rozdeľovať do dvoch kategórií podľa ich zdravotného stavu. Príjem vody 2-2,5 litra denne platí pre zdravý organizmus, ktorý nie je zaťažený vážnejšími zdravotnými problémami.

Ľudia s niektorými ochoreniami močového mechúra alebo pri niektorých kožných chorobách by totiž práve naopak mali zvýšiť denný príjem tekutín. Samozrejmosťou je však podrobná a odborná konzultácia s lekárom, ktorá musí v ich prípade predchádza úprave aj takej pre niektorých triviálnej záležitosti, akou je práve pitný režim.

Takže pijeme vody málo alebo veľa? Krúti sa nám hlava z nedostatku tekutín alebo nás bolí z toho, že sa naše telo v nich doslova topí? Dôležité je piť vodu s mierou, dodržiavať hlavné zásady a najmä nezabúdať počúvať vlastné telo. Ono nám najlepšie samé povie, kedy to s vodou už preháňame alebo kedy na ňu pre naše rýchle životné tempo jednoducho zabúdame.

 

 
 
 
 
 
PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...